Vadim Abel
Investeeritavate briljantide ja juveelitoodete ekspert
Hearts Fine Jewellery asutaja (ettevõte tegutseb aastast 1991, GIA partner, Rapaporti börsi liige, De Beers Groupi esindaja)
Kui loen uudiseid Ukrainast või mõnest teisest riigist, kus on puhkenud sõjad ja revolutsioonid, mõtlen tahtmatult, kui palju on nendesse piirkondadesse investeerijad kaotanud. Ja kuidas oleks võimalik säästa vähemalt osa kapitalist ning anda endale ja oma lähedastele võimalus õudusest pääseda ja taas jalule tõusta.
Iga investor teab, et kui riigis on rahutused, siis variseb sealne börs enamasti kokku; rantjeed arvutavad välja turistide puudumisest tuleneva kahju; iga ärimees kardab ebastabiilsust ja kaost nagu tuld. Olukorras, kus riigi majandus külmub või, mis veel hullem, kukub kokku, kannatavad esimesena need, kes sellesse majandusse raha investeerisid: kontod arestitakse, ettevõtted võidakse ära võtta, kinnisvara mässu käigus põletada, maad ega kortereid välismaale endaga kaasa võtta ei saa, samuti ei lasta üle piiri isegi viit kilogrammi investeerimiskulda.
Just neil põhjustel kasvab kriiside ajal nõudlus briljantide järele ja koos sellega kasvab ka nende väärtus. Näiteks on viimase 20 aasta jooksul haruldaste looduslike värviliste briljantide, nagu 1,0-karaadine Fancy Intense Pink, hind tõusnud 30 korda. Ja see on loogiline: poolt miljonit dollarit on sõrmuses või ripatsis palju lihtsam peita ja üle piiri viia kui midagi muud.
Me kõik näeme, kuidas kriisid ja rahutused puhkevad ootamatult ja järsult näiliselt stabiilsetes riikides, meie naabrite juures. Ja meie riigi jaoks on revolutsioonid kahjuks pigem loomulik osa ajaloost kui midagi ebatavalist. Või mida siin revolutsioonidest kõnelda, minu põlvkond on saanud palka kolmes erinevas valuutas: Nõukogude rublades, Eesti kroonides ja nüüd eurodes. Ja nagu mäletate, ei jäänud kroonile üleminekul rublades säästudest praktiliselt midagi järele. Seetõttu pole kõik need probleemid meist nii kaugel, kui võiks arvata – rahu ja õitseng võivad iga hetk lõppeda. Seetõttu olen öelnud ja ütlen alati: hoidke kriisi korral osa kapitalist briljantides. Kui teil endal seda vaja pole, siis andke need edasi oma järglastele, sest looduslike briljantide hind ainult kasvab.
Briljantidesse investeerimisel on mitmeid vaieldamatuid eeliseid:
1. Suure rahasumma koondumine väiksesse mahuühikusse. Rapaporti briljandibörsi andmetel oli 1,0-karaadise esmaklassilise valge briljandi väärtus 2021. aasta detsembri seisuga makse arvestamata 20 000 USA dollarit. Aga näiteks 2,02 karaati (0,4 grammi) kaaluva sinise Fancy Intense Blue briljandi müüs Genfi oksjonimaja Sotheby‘s 2018. aasta novembris 3 354 041 dollari eest.
- Kompaktne hoiupaik. Kergeid väikseid briljante saab hoida pangalaekas või koduses seifis.
- Transporditavus. Täpselt sellest oli juttu ka eespool: briljante on hõlbus maailmas ühest kohast teise viia ja kui investor satub ühes riigis kriisiolukorda, siis saab ta müüa teises riigis.
- Võimalus kasutada briljanti lõputult kaua. Briljantidel ei ole aegumiskuupäeva, need ei rikne ega lähe moest välja. Briljandid on igavesed.
- Inflatsioonist vähe mõjutatud. Kogu briljantide müügiperioodi jooksul on need tõestanud end usaldusväärse kapitali säilitamise vahendina.
- Briljante saab paigaldada juveelitootesse ja kasutada ehtena, mitte ainult seifis hoida. Sellised ehted võivad saada perekollektsiooni alguseks.
- Pikaajaline investeering. Briljandid on looduslik materjal, mida ei teki juurde. Kaevandamine väheneb, mis toob kaasa pideva stabiilse hinnatõusu. Näiteks 2020. aastal suleti Argyle’i kaevandus, mis tõi kaasa roosade briljantide tootmise vähenemise maailmas ligi 90%, mis tähendab, et niigi väga kallite roosade briljantide hinnad tõusevad veel enam.
Milliseid briljante nimetatakse investeeringuks?
Investeeringubriljandid on valged teemandid, kaaluga alates 1,0 karaati, kõrgeima värvi (D, E, F) ja läbipaistvuse (IF, VVS1, VVS2) ning triple-EX tasemega (täiuslik lihv, poleerimine ja sümmeetria), millel puudub fluorestsents. Värviliste investeerimisbriljantide hulka kuuluvad maksimaalselt küllastunud värvusega ühetoonilised kollased, roosad, sinised ja punased briljandid.
On väga oluline, et briljandil oleks puhas ajalugu, mida saab kontrollida. See tähendab, et peate ostma vääriskive neilt, kes suudavad teile tõestada kogu nende päritolu ajalugu, alates kaevandamisest kuni lihvimiseni. Vääriskivi müüja peab olema Rapaporti börsi liige, see tagab ohutuse. Lisaks peab ettevõte olema GIA * partnerite nimekirjas ja börsi soovituse kohaselt tegutsenud vähemalt 20 aastat. Lõpuks peab teie investeerimisbriljant olema sertifitseeritud GIA poolt, et tõestada selle autentsust ja kvaliteeti.
*Gemological Institute of America on kõige tunnustatum sertifitseerimislabor maailmas.
*** Selle artikli kirjutamise hetkel on teemantide hinnad tõusnud 15-25% (kasv varieerub sõltuvalt teemantide värvist, kvaliteedist ja kaalust).